اسید آمینه

نمایشگاه وحید چمانی در گالری اثر- دی ماه 1394

«می‌خواستم در غالب یک نقاشی قاجاری، پای سه پایه بنشینم و ببینم اگر قرار بود نقاشی قاجار با روال طبیعی خودش ادامه پیدا می‌کرد، نه با بهت زدگی نسبت به هنر غرب، به چه شکل در می‌آمد؟!»

وحید چمانی در آخرین نمایشگاه‌ اش در گالری اثر، پروژه‌ی اسید آمینه‌ها را که از سال 1385 شروع کرده بود، ادامه‌ داده است. او برای پاسخ به سوالی که مطرح کرده، شکل قسمت‌هایی از زندگی‌اش را تغییر می‌دهد و سعی می‌کند به هنر و هنرمند قاجار نزدیکتر شود و برای پیدا کردن جواب سوال‌اش، تصمیم می‌گیرد در قالب یک نقاش قاجار زندگی کند. نوع پوشش، شکل زندگی و حتی دکوراسیون اتاق‌اش راقجری می‌کند و با موسیقی، کتاب‌ها و عکس‌های آن دوره زندگی می‌کند.موجوداتی که او خلق می‌کند و آن‌ها را به صورت تک نفره یا گروهی نقاشی می‌کند، مثل عکس‌ها و نقاشی‌های قاجاری تسلیمِ صحنه‌آرایی هنرمند‌اند و البته سرشار از تشویش. در منظره‌ها اما موجودات به صورت مینیاتوری در چشم‌اندازی بزرگ قرار گرفته‌اند. چشم‌اندازی سرشار از هراس. چمانی می‌گوید در شکل زندگی امروزی ما بهانه برای هراس و تشویش کم نیست.
چمانی در یک پروسه‌ی پیچیده، پی‌گیر مسئله‌ی اصالت می‌شود و آن را از جنبه‌ی علمی بررسی می‌کند و اسید آمینه‌ها را پیدا می‌کند. یعنی همان چیزی که تمام یاخته‌های موجودات زنده از آن به وجود می‌آید. او هر اثر یا موجودی که خلق کرده را اسید آمینه نامیده است. عنوانی که برای اولین بار در سال 1385 روی آثارش گذاشته است.
وحید چمانی متولد ۱۳۶۳, تهران است. او عضو پیوسته انجمن نقاشان ایران، عضو بنیاد ملی نخبگان ایران، هنر آموخته هنرستان هنرهای زیبا، و دارای کارشناسی نقاشی از دانشکده هنر سوره تهران است. چمانی در نمایشگاه‌های داخلی و بین‌المللی زیادی شرکت داشته و در کنار سوابق و افتخارات متعدد، از او به عنوان یکی از پنج هنرمند پر فروشِ زیرِ سی سال خاور میانه یاد می‌شود. آخرین نمایشگاه‌ او با همان عنوان «اسید آمینه‌ها» در دی ماه 1394 در گالری اثر برگزار شد. 
کارگردان: مهدی شهسوار  تصویربردار: حسین شکرالهی تدوین: مهدی شهسوار-حسین شکرالهی