پرده ی دوم اتفاق

نمایشگاه عکس کیارنگ علایی- گالری طراحان آزاد- فروردین 1393

آن‌طور که کیارنگ علایی می‌گوید، ارزش‌های زندگی اجتماعی ما پس از مدتی به بیابان منتقل می‌شوند و این کار یعنی دور ریختنِ آن‌ها. چیزها یا مفاهیمی که یک روز به آن‌ها می بالیم و روزی دیگر، وقتی تاریخ مصرفشان را تمام می‌کنیم، آن‌ها را از صفحه‌های تلویزیون و روزنامه جمع می‌کنیم و فراموششان می‌کنیم.
کیارنگ علایی، عکاس، نویسنده، فیلم ساز و مدرس پرکاری است که هنر و ادبیات ایران، سال‌ها است با نام او آشناست. او در مجموعه‌ی پرده‌‌ی دوم اتفاق که در گالری طراحان آزاد برگزار شد، به سرزمینی می‌رود که این اشیاء و مفاهیم به آن‌جا برده می‌شوند تا فراموش شوند.


 کیارنگ در یافتنِ این مکان‌ها مهارت دارد. او حتی در کشف موقعیت‌هایی شاعرانه و یا پارادوکسیکال تبحر دارد. اما در این مجموعه در هر قابی که توانسته است در طرحی که برای هر عکس می ریزد، وصله ی ناجوری را از دلِ بیابانِ پهن شده در قاب اش بیرون بکشد و غیر باورپذیری آن‌ها را در مکانی که قرار دارند تماشایی کند. مخاطب را پای عکس نگه داشته و دیالوگِ شفاف تری با او برقرار کرده. چرا که این مجموعه درباره ی نمادها و مفهوم هایی است که متعلق به جایی نیستند که حالا به آنجا رانده شده اند. در این ویدیو، او درباره‌ی پروسه‌ی خلق مجموعه‌عکس اش با کولرگالری صحبت می‌کند و همچنین عنصرِ گم‌شده‌ی عکاسی را جسارت عنوان می‌کند.کیارنگ علایی متولد سال 1355 در مشهد است. او دانش آموخته سینما بوده و به عنوان سردبیر فصلنامه عکس آبرنگ و سردبیر نشریه اتحادیه عکاسان خراسان فعالیت داشته است. دریافت مدال برنز جشنواره برنو (جمهوری چک/ 1997) برای فیلم دیوارهای شیشه ای، جایزه بهترین فیلم انیمیشن جشنواره داکینو (رومانی / 2005) ، مدال برنز جشنواره ملل (اتریش / 1998)، مدال برنز اتحادیه فیلمسازان آماتور جهان (یونیکا / 2005)، و مدال نقره جشنواره ملل ( اتریش /2006) از افتخارات فیلم‌سازی او هستند. هم چنین در بخش مسابقه جشنواره های عکس دام دام هند، اسمتویچ انگلیس، اورهان هولدینگ ترکیه، استروم اسلواکی، نمایشگاه عکس دیجیتال لوکزامبورگ و...حضور داشته و در سال 2006 به انجمن استعدادهای جوان برلین (Talent Campus)دعوت شده است. از تالیفات او می توان از باد در یک خیابان مستقیم، چیزهایی هست که مزه می دهد، قصه 85 ، طبیعت زنده چند بانو، پرسه در حوالی زندگی ( مشترک با مصطفی مستور)،هایکو هرجا بخواهد می وزد و...نام برد.
کارگردان: مهدی شهسوار  تصویربردار: حسین شکرالهی تدوین: مهدی شهسوار-حسین شکرالهی