گربه ایرانی

گلزار حسن‌زاده

گالری اعتماد دو

اسفند 1394

مهاجرت ایرانی‌ها به فرنگ پدیده‌ایست که از دوره‌ی قاجار تا امروز، جنبه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی زیادی را با خود به دو سوی مرزهای ایران برده و آورده است. پدیده‌ای که در دوره‌های مختلف و در شکل‌های مختلفی ظهور پیدا کرده. مهاجرت هنرمندان اما از همان ابتدای شکل گیری این پدیده ماجراهای زیادی به همراه داشته. هنرمندان زیادی برای تحصیل و فراگیری هنر مدرن به غرب سفر کرده و بعضی از آن‌ها در بازگشت به وطن، همواره هنر موجود در عصر خود را به چالش کشیده‌اند و یا بازگشت به ریشه‌های فرهنگ ایرانی را تجویز کرده‌اند.«گلزار حسن‌زاده» هنرمندی است که دو بار از ایران مهاجرت کرده و همیشه اصرار به بازگشت به وطن داشته. او در آخرین نمایشگاه‌اش در گالری اعتماد دو، به پدیده‌ی مهاجرت از منظرِبازگشت نگاه می‌کند. حسن‌زاده درباره‌ی چیدمان‌اش می‌گوید: کانسپت اصلی نمایشگاه از مسئله‌ی مهاجرت آمده است. مسئله‌ی ترک کردن و دوباره برگشتن. خانه‌ای که وقتی برمی‌گردیم به این روز در آمده‌و حالا برگشتیم تا جایی که متروک و فراموش شده را دوباره به یاد بیاوریم. او در اینستالیشنِ «گربه‌ایرانی»، خانه‌ای را بازسازی کرده که در اثر مهاجرت صاحبان آن، سال‌ها متروک مانده و از میان اشیاء و وسایلی که در گالری چیدمان کرده‌است، مخاطب را با هویت صاحبانِ خانه آشنا و درگیر می‌کند. عکس‌هایی که به دیوارهای خانه آویزان‌اند، ویدیوهایی که در موتورخانه و اتاق پدر پخش می‌شوند، صدایی که داستانِ صاحبان خانه را در فضای گالری زمزمه می‌کند... و داستانی که در بروشور نمایشگاه به رابطه‌ی دختربچه و گربه‌ای اشاره می‌کند که بر اثر تماس زبان‌هایشان، دچار دگرگونی می‌شوند. «گربه‌ایرانی» تبدیل به گربه‌ی خیابانی می‌شود و دختربچه تا آخر عمر سه ساله باقی می‌ماند. 
وقتی از این نمایشگاه بازدید می‌کنید تنها از یک گالری هنری دیدن نمی‌کنید. بلکه وارد خانه‌ای می‌شوید که سال‌ها متروک مانده. گلزار حسن‌زاده و تیم‌اش با تغییر دادن پلانِ گالری اعتماد دو، مخاطب را وارد فضایی می‌کنند که مفهوم ترک کردن و بازگشتن برای او، چیزی حس شدنی است.
حسن زاده در بیانیه‌ی نمایشگاه با اشاره به شباهت شکل جغرافیایی ایران به گربه نوشته‌است: مسئله بازگشت به خانه البته که مسئله هر مهاجری است اما اغراق نیست اگر مسئله بازگشت به ایران را موضوعی جدی و دغدغه‌ای همیشگی در اذهان هر ایرانی در هر جای جهان بدانیم. این نمایشگاه متشکل از عکس، ویدیو و چیدمان؛ نمایشگاهی که بر این باور کلی بناشده است. ایران، خانه و موضوع بازگشت به خانه.
کارگردان: مهدی شهسوار  

تصویربردار: حسین شکرالهی تدوین: مهدی شهسوار-حسین شکرالهی